Τέλος από τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Στέφανος Τσιτσιπάς- Ηττήθηκε 2-1 σετ από τον Ουμπέρ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε τη μάχη του αλλά αποκλείστηκε με 2-1 σετ από τον Γάλλο Ούγκο Ουμπέρ στον 3ο γύρο στο Τόκιο όντας επηρεασμένος από τον τραυματισμό του στο γόνατο στο 2ο σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ενώ άρχισε ιδανικά το ματς απέναντι στον Ούγκο Ουμπέρ, είχε έναν τραυματισμό, που άλλαξε τελείως τις ισορροπίες και του κόστισε τον αγώνα. Έχασε με 2-1 σετ στους «8» των Ολυμπιακών Αγώνων .

Ο Έλληνας πρωταθλητής,
 πήρε πολύ άνετα το πρώτο σετ με 6-2, κάνοντας καταπληκτικό παιχνίδι και όλα έδειχναν μία εύκολη νίκη.

Τα πράγματα άλλαξαν ωστόσο και ο Γάλλος αντίπαλος του έπαιξε πολύ καλύτερα στο δεύτερο σετ και με 7-6 κατάφερε να ισοφαρίσει.

Τα πολύ άσχημα νέα όμως ήρθαν στην αρχή του τρίτου σετ, εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς είδε το γόνατο του να γυρίζει, κάλεσε ιατρικό τάιμ άουτ για να του δοθούν οι πρώτες βοήθειες και μετά από μία μικρή διακοπή αποφάσισε να επιστρέψει.

Σαφώς δεν ήταν στην ίδια κατάσταση, αφού ξεκάθαρα η εικόνα του έδειχνε αρκετά μεγάλη πτώση, κάτι που τον οδήγησε στην ήττα-αποκλεισμό από τους Ολυμπιακούς.