Ισοπαλία που δείχνει τον πρωταθλητή

Στο +9 παρέμεινε ο Ολυμπιακός από τον ΠΑΟΚ καθώς στηνν μεταξύ τους αναμέτρηση στην Τούμπα ο αγώνας έληξε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν που από την αρχή του χρόνου μετράει 6 παιχνίδια χωρίς ήττα αντιμετώπισε την ομάδα του Μαρτίνς όπου έχει προβληματίσει αρκετά το τελευταίο διάστημα με τις ισοπαλίες άλλα και την ήττα από τον Παναιτωλικό βεβαία πήρε και 2 νίκες.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ιδιαίτερα ενδιαφέρον με πολλές φάσεις καθώς από το πρώτο κιόλας λεπτό ο Δικέφαλος του Βορρά είχε την ευκαιρία να σκοράρει, στο 7' και 8΄της αναμέτρησης μετά από συνεχόμενη επίθεση του ΠΑΟΚ ο Βάτσλικ είπε όχι με την μπάλα στο τέλος να καταλήγει άουτ.Ο ΠΑΟΚ επιμένει έχοντας ήδη 3 τελικές και στο 9΄ άλλη μια καλή φάση αλλά οφσάιντ και κάπου εκεί φαίνεται να ξυπνάει ο Ολυμπιακός και στο 12΄ να χάνει μια ευκαιρία.Ο αγώνας συνεχίζεται αλλά η μπάλα δεν κάνει την χάρη σε καμιά ομάδα μέχρι το 42΄όπου από στυμμένο φάουλ ο ΠΑΟΚ κάνει το 1-0 με αυτογκόλ του Μπα.Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα για τους Πειραιώτες καθώς ο Τικίνιο με κεφαλιά στο 44' έκανε το 1-1 και με ισοπαλία πάνε στα αποδυτήρια.

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να αναζητά την νίκη όμως ο Βάτσλικ στο 52΄λέει ακόμα ένα όχι στην εστία του , στο 53΄ ένα δοκάρι τράνταξε την εστία του Ολυμπιακού.Στο 68 οι Πειραιώτες σε αντεπίθεση δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καθώς σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ.70-73 ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να απειλεί αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Στο 89΄σε μια φάση του Ολυμπιακού ζητάνε πέναλτι για χέρι όμως ο διαιτητής θεωρεί ότι η θέση είναι κανονική και δεν καταλογίζει την ποινή.

Σαν αποτέλεσμα του αγώνα το 1-1 αδικεί κάπως τον ΠΑΟΚ καθώς είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες απέναντι σ'έναν Ολυμπιακό που ακόμα μια φορά προβλημάτισε.

Μέτα το τέλος του αγώνα ο σκόρερ των Πειραιωτών Τικίνιο δήλωσε:

«Δεν έχει σημασία ποιος παίζει ή ποιος σκοράρει. Όποιος παίζει πρέπει να τα δίνει όλα για να νικάει η ομάδα. Νομίζω ότι το καταφέραμε και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους»

«Μου αρέσουν αυτά τα ματς όπου χρειάζεται η σωματική προσπάθεια και επαφή. Είμαι χαρούμενος όμως που παίζω και βοηθώ με τα γκολ την ομάδα μου, γκολ που έρχονται με την βοήθεια των συμπαικτών μου».

«Οι υποχρεώσεις είναι πολλές, τα ματς είναι πολλά αλλά πρέπει αν ανταποκριθούμε. Χρειάζεται δουλειά στην προπόνηση και όλοι να είμαστε έτοιμοι να προσφέρουμε».

«Πρέπει να συνεχίσουμε. Να είμαστε συγκεντρωμένοι, τίποτε δεν έχει τελειώσει και το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο».