Ο Παναιτωλικός αποδείχτηκε δύσκολος αντίπαλος για την ΑΕΚ

Βόμβα έπεσε στο ΟΑΚΑ καθώς στο 84' στον αγώνα ΑΕΚ-Παναιτωλικός έγινε το 1-2.

Η μεγάλη ανατροπή έγινε καθώς η ΑΕΚ είχε προηγηθεί στο 44΄ Ανσαριφάρντ λίγο πριν την λήξει του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τα   << καναρίνια>> μην ξεχνάμε ότι το 1-0 είναι πολύ εύθραυστο σαν σκορ.

Ο προπονητής του Παναιτωλικού έκανε απο ότι φάνηκε τρεις  καθορίστηκες αλλαγές στο 64΄ και 69΄βάζοντας στην 11 τον Μάρτενσον, Καρέλη και Μόρσεϊ επίσης σ΄εκείνο το σημείο ο Γιαννίκης έβαλε στο παιχνίδι τον Τσούμπερ στη θέση του Λιβάι Γκαρσία.

Φτάνοντας στο 77' ο Ελβετός εξτρεμ είχε μια εκπληκτική προσπάθεια να κάνει το 2-0 όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού είπε όχι και κάπως έτσι στο 78' ξεκίνησαν όλα καθώς ο Καρέλης έκανε το 1-1.

Ο Γιαννίκης προχώρησε γρήγορα σε αλλαγές με τον Ρότα αντί του Σβάρνα και τον Σάκχοφ αντί του Λε Ταλέκ αφήνοντας την Ένωση να ψάχνει απεγνωσμένα για ένα γκολ ώστε να μην ξεφύγει και άλλο από την βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Η τρομερή όμως έμπνευση του Μεντόζα όπου στο 84΄βρήκε δίχτυα αφήνοντας την Ένωση στα κρύα του λουτρού χωρίς χρόνο να αντιδράσει και με την Αγρινιώτικη ομάδα να φεύγει με το τρίποντο από την Αθήνα σε μια ιστορική νίκη.

Βεβαία όπως ήταν λογικό στα αποδυτήρια της ομάδας του Αγρινίου στήθηκε ένα πάρτι με τους παίχτες και όλο το επιτελείο να πανηγυρίζει την νίκη με τη μεγάλη ανατροπή.