Ο Τζανετόπουλος και Σαράνοφ έστειλαν τη Λαμία στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδος

Ματς για γερά νευρά έγινε στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λαμίας " Αθανάσιος Διάκος" μεταξύ Λαμίας και Άρη για την πρόκριση στους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος.

Χαμένα πέναλτι για τον Άρη και η πανηγυρική πρόκριση για την Λάμια στην παράταση είναι τα γεγονότα που στιγμάτισαν την αναμέτρηση.

Η ομάδα του Γρηγορίου επικράτησε 1-0 του Άρη με γκολ του Τζανετόπουλου στο 118' της παράτασης με κεφάλια.Ήρωας για την Λάμια αποδείχτηκε ο τερματοφύλακας της Σαράνοβ , ο οποίος στο 120+4 είπε όχι στην εστία του.

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολλές μάχες στην μεσαία γραμμή με τον Άρη στο 14΄να κερδίζει την εσχάτη των ποινών και ο Καμαρά να αστοχεί από τα 11 βήματα.

Οι "Κίτρινοι" δεν έκλεψαν τις εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο ενώ οι γηπεδούχοι έτρεξαν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο και πίεζαν.

Στην επανάληψη στο 48' ο Άρης ήρθε κοντά στο γκολ αλλά ο Σαράνοφ μπλόκαρε τη μπάλα, στο 55' η Λαμία είχε μια καλή φάση να ανοίξει το σκορ με την μπάλα να φεύγει έξω από την εστία της αντίπαλης ομάδας.

Το παιχνίδι είχε γρήγορους ρυθμούς με τις ευκαιρίες να χάνονται και το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Στο 1ο ημίχρονο της παράτασης ο Άρης έγινε απειλητικός χωρίς αποτέλεσμα ενώ στο 2ο ημίχρονο της παράτασης ανέβηκε και η ομάδα της Λαμίας, στο 112΄ο Άρης χάνει μια σημαντική ευκαιρία με ένα σουτ να καταλήξει άουτ και ενώ όλα δείχνανε ότι ο αγώνα; θα κριθεί στα 11 βήματα (πέναλτι) στο 118' από ένα κόρνερ του Προβυδάκη ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά κάνει το 1-0 ωστόσο το παιχνίδι δεν σταμάτησε να μας εκπλήσσει καθώς πριν την λήξη της παράτασης ο Άρης κέρδισε άλλο ένα πέναλτι ο Σαράνοφ απέκρουσε και το σουτ του Γκάνεα δεν βρήκε δίχτυα.

Έτσι η Λάμια πήρε μια μεγάλη πρόκριση εκεί όπου θα βρει μπροστά της τον Παναθηναϊκό στους ημιτελικούς.

Όπως δήλωσε ο Γρηγορίου στόχος της ομάδας του παραμένει το πρωτάθλημα αλλά αφού φτάσανε μέχρι εδώ όλα είναι πιθανά