Ανατροπή στο τέλος με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος

Δεν φτάσανε τα 90' στην Τούμπα όπως δεν φτάσανε και τα 90' λεπτά στο ΟΑΚΑ για να δούμε ποιος θα πάρει την πρόκριση στους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς η Ένωση στο 83' βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα όμως στο 95' ο ΠΑΟΚ κάνει το 1-1 και στο 97΄ το 1-2  κάνοντας την ολική ανατροπή.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς δεν ήταν καλό με τον Δικέφαλο του Βορρά να έχει το 60% κατοχή της μπάλας με την καλύτερη φάση στο 15' όταν ο Άμραμπατ γέμισε με φάουλ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Μήτογλου πετάχτηκε και σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο στόπερ της Ένωσης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ εκτός από τον βοηθό και μέσω VAR.Έτσι κύλισε το πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερο ποδόσφαιρο και από τις 2 ομάδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβός τελειωσε το τελείωσε χωρίς ρυθμό και πολλά λάθη και από τις 2 ομάδες.  Ο ΠΑΟΚ είχε το πρώτο του σουτ στο ματς στο 63' με τον Ζίβκοβιτς, το οποίο δεν ανησύχησε τον Τσιντώτα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το δυνατό φάουλ του Κούρτιτς έβγαλε σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

Εκεί που όλα δείχνουν παράταση στο 83' η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σιμάνσκι έπαιξε γρήγορα ένα φάουλ με πάσα στον Λιβάι Γκαρσία, αυτός από τα δεξιά είδε τον αμαρκάριστο Σιμόες μέσα στην περιοχή, τον τροφοδότησε και ο Πορτογάλος μέσος της ΑΕΚ πλάσαρε στη γωνία του Πασχαλάκη για το 1-0.

Μέτα τι έγινε μετά το απόλυτο το εισιτήριο άλλαξε χεριά, η κάκιστη ανασταλτική αντίδραση της ΑΕΚ και οι σουτάρες των Κούρτιτς και Μίτριτσα έφεραν τα πάντα τούμπα.

Η σουτάρα του Κούρτιτς στο 95' που βρήκε δίχτυα με τη βοήθεια του δοκαριού και άλλο ένα σουτ του Μίτριτσα στο 97' έκαναν την ολική ανατροπή για τον ΠΑΟΚ και του έδωσαν μια σπουδαία πρόκριση.

Στους 4 ο ΠΑΟΚ εκεί που θα συναντήσει τον Ολυμπιακό για άλλη μια μεταξύ τους αναμέτρηση με τον νικητή να φτάνει στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.