Νίκη αφιερωμένη στον Άλκη

Βαρύ το κλίμα στο "Κλεάνθης Βικελίδης"  για το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής μεταξύ Άρη και ΑΕΚ.

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε έντονο συναισθηματικό κλίμα, λόγω της δολοφονίας του 19χρονου οπαδού του Άρη, Άλκη. Οι δύο ομάδες αφού κατέθεσαν στεφάνια και λουλούδια σε ειδικό σημείο που έστησε η ΠΑΕ Άρης, πριν την έναρξη του αγώνα.

Τον όρκο τους πριν από τη σέντρα έκαναν πράξη στο ντέρμπι με την ΑΕΚ οι παίκτες του Άρη, οι οποίοι επικράτησαν 2-1 στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού.

Ο Άρης πλέον έχει μπει σε τροχιά 6αδας καθώς είναι 7ος με -1 βαθμό από τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Ελαφρώς ανώτερος από την ΑΕΚ φάνηκε στο 1ο ημίχρονο ο 'Αρης  με την πρώτη τελική να την έχει στο 10΄η ΑΕΚ απάντησε με την δική της τελική στο 22΄, μια δεύτερη στο 25΄και στο 27΄ ο Σιαμπάνης στέρησε το γκολ στην Ένωση μπλοκάροντας την μπάλα.

Στο 30' ο Ισπανός διαιτητής, Βέγκα, έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζαβέλλα με το γόνατο πάνω στον Σάσα, ενώ ο αμυντικός της ΑΕΚ ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και δεν είχε πρόθεση να τον ανακόψει. Ο Βέγκα είδε τη φάση στο VAR και μετά από τρία λεπτά, ανακάλεσε την αρχική του απόφαση.

Ο Εντιαγέ έκανε το 1-0 στο 44′ με ωραίο τακουνάκι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το δεύτερο ημίχρονο απότι φάνηκε η Ένωση ήταν απογοητευτική μέναν Γιαννίκη να  μην έχει κάποιο σχέδιο να να αντίδραση η ομάδα του.Σε φάση που έγινε στο 59΄πάνω στον Αραούχο η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι χωρίς ανταπόκριση από τον διαιτητή ο οποίος είδε  εξέλιξη της φάσης στο VAR.

Στο 85΄ ο Αραούχο με τρομερό ψαλιδάκι έκανε το 1-1 και όπως όλα έδειχναν ο αγώνας θα έμενε εκεί ο  Εμάνουελ Σάκιτς στο 90+5΄ έκανε ένα υπέροχο πλασέ δίνοντας την νίκη στην ομάδα του Άρη με 2-1 που την αφιέρωσε τον αδικοχαμένο φίλο του, τον 19χρονο Άλκη που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη.