Νίκη ψυχολογίας για τον Ολυμπιακό

Στο επαναληπτικό ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κατάφερε να νικήσει και να διατηρήσει το +9 από τον 2ο ΠΑΟΚ και το +17 από την 3η ΑΕΚ.

Ο κακός εαυτός του Ολυμπιακού ακόμα καλά κρατεί καθώς ένα γκολ με το γονάτο του Εμβιλά έκανε το 1-0 στο 84΄της αναμέτρησης.

Ενοψη λοιπόν των Ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων η ομάδα του Πειραιά παρουσιάστηκε με προβλήματα κάτι που μας κάνει να αναρωτιόμαστε αν είναι έτοιμη για τον ματς της Πέμπτης στην Ιταλία απέναντι στην Αταλάντα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ ήταν πιο απειλητική καθώς μετά την ήττα στο Κύπελλο από τον ΠΑΟΚ θέλησε να δώσει παραπάνω για να βγάλει ένα θετικό αποτέλεσμα στο 4΄και στο 6΄ της αναμέτρησης έκανε τις επιθέσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα κάπου εκεί στο 8΄πήρε μπροστά ο Ολυμπιακός με την μπάλα να καταλήγει άουτ και στο 11΄δοκάρι.Στο 22΄η ΑΕΚ ανέπτυξε μια καλή επίθεση χωρίς αποτέλεσμα , στο 25΄ο Μασούρας σκοράρει για τους Πειραιώτες όμως ο διαιτητής έχει σηκώσει το σημαιάκι για οφσάιντ , άλλη μια επίθεση στο 31΄για τους γηπεδούχους με τον Τικίνιο χωρίς αποτέλεσμα.Η ΑΕΚ είχε καλές στιγμές στο 37΄, 42΄και 43΄ και έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να αμύνεται και να ανεβάζει τις γραμμές της αλλά τον Ολυμπιακό να έχει δύναμη στον άξονα και στο κάθετο παιχνίδι.

Στο 2ο ημίχρονο ο Μαρτίνς ξεκίνησε με αλλαγές στην 11αδα για να βάλει Τικίνιο μπροστά και Μασούρα δεξιά έτσι στο 52΄ η κεφαλιά του Τικίνιο μπλοκάρεται σε μια ακόμα καλή ευκαιρία στο να ανοίξει το σκορ ο ΟΣΦΠ.Στο 57΄και στο 65΄η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με 2 καλές προσπάθειες όμως ο Βατσλίκ είχε διαβάσει καλά τις φάσεις και η πίεση από την πλευρά της ΑΕΚ που φάνηκε να θέλει το γκολ περισσότερο από τον Ολυμπιακό συνεχίζεται στο 70΄ και 72' .

Στο 84΄λοιπόν μετά από εκτέλεση κόρνερ ήρθε απο τον Εμβιλά το πολυπόθητο γκολ για τον Ολυμπιακό και κάπου εκεί ο Γιαννίκης κάνει αλλαγές οι οποίες δεν του βγαίνουν και στο 90+1΄παραλίγο να γίνει το 2-0 .

Μια λοιπόν γλυκόπικρη γεύση μας άφησε αυτό το ντέρμπι καθώς ένας κακός για άλλη μια φορά Ολυμπιακός κέρδισε ένα ματς ψυχολογίας για εκείνον καθώς την Πέμπτη παίζει με την Αταλάντα αλλά και για άλλη μια φορά μια λίγο καλή ΑΕΚ δεν μπόρεσε να φτάσει στα δίχτυα.Αναμενουμε να δούμε πως θα αντίδραση η Ένωση μετά από τις ήττες καθώς απότι φαίνεται μπαίνει σε περιπέτειες για την Ευρώπη.