Ο Γκάρι Ροντρίγκες έδωσε την νίκη στον Ολυμπιακό

Αύξησαν την διαφορά προσωρινά οι Πειραιωτες από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους 12 βαθμούς καθώς στην εμβόλιμη αγωνιστική για το πρωτάθλημα νίκησαν με 3-1 τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα του Μαρτίνς προηγήθηκε μόλις στο 1 λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Βαλμπουενά κάνοντας το 1-0 με το πιο γρήγορο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός φάνηκε κάπως χαμένος έτσι αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός κάνοντας με τον Ροντρίγκες το 2-0 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρία λεπτά αργότερα οι Αγρινιώτες είχαν μια καλή ευκαιρία αλλά ο Βέργος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Βατσλίκ.

Στο 22΄άλλη μια καλή προσπάθεια από τα ''καναρινιά" αλλά ο Βατσλίκ απέκρουσε, μέχρι το 28' οπού από αμυντικό λάθος του Ολυμπιακού ο Μόρσεϊ πήρε την μπάλα και σκόραρε κάνοντας το 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια καλή προσπάθεια από πλευράς Ολυμπιακού στο 43΄όμως ο Βαλμπουενά αστόχησε από κοντινή απόσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα παίζοντας επιθετικά με τους Αγρινιώτες στο 53΄να έχουν την ευκαιρία της ισοφάρισης και ο ΟΣΦΠ στο 60' με τον Ελ Αραμπί να χάνει το γκολ καθώς η μπάλα βρέθηκε στην αγκαλιά του Ανέστη.

Η καλύτερη στιγμή του Παναιτωλικού ήταν στο 66΄όπου από αδράνεια της άμυνας των Πειραιωτών ο Καρέλης αστόχησε μπροστά από την εστία του Βατσλίκ.

Εννοείται ότι μπάλα είναι και γυρίζει και αφού δεν έκανε το χατήρι στους Αγρινιώτες στο 73΄ ο  Ροντρίγκες από το λάθος του Βργκος απλά πλάσαρε την μπάλα κάνοντας το 3-1 και κατακτώντας τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

Οι Αγρινιώτες όμως δεν πτοήθηκαν και προσπάθησαν μέχρι το τέλος να βάλουν ένα δεύτερο γκολ στο 88΄  με σουτ του Φλόρες αλλά και στο 90+1΄με την προσπάθεια του Καρέλη δείχνοντας ότι παρά την ήττα είναι σε πολύ καλή κατάσταση η ομάδα τους.