Το θρίλερ είχε happy end για τον Ολυμπιακό με ήρωα τον Μασούρα.

Με τον αποκλεισμό φλέρταρε ο Ολυμπιακός στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος όμως ο σωτήρας και δίκαια MVP του αγώνα Μασούρας χτύπησε την κατάλληλη στιγμή στο 90+3 όπου έστειλε τον αγώνα στην παράταση αλλά και στο 115' όπου έδωσε την νίκη πρόκρισης για την ομάδα του Πειραιά.

Πριν την έναρξη του αγώνα ,με το σύνθημα "NO MORE" , μ'ενα βίντεο μνήμης για τα 41 χρονιά από την μεγαλύτερη τραγωδία του Ελληνικού Ποδοσφαίρου 08/02/1981 , με τριαντάφυλλα στα χεριά και κατάθεση λουλουδιών και μένα post στην Θύρα 7 "ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΛΚΗ"  για να μην ξεχνάμε και να μην ξαναγίνουν πότε παρόμοια περιστατικά.

Έτσι ξεκίνησε ο αγώνας με τον Ολυμπιακό να ψάχνει ένα γρήγορο γκολ από την αρχή του αγώνα όπως και έγινε στο 6' ο Φαντιγκά που είχε μπει φορτσάτος από την αρχή του αγώνα έκανε το 1-0 .
Στο 11' ο Καρέλης έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-1 για τα "καναρινιά".
Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο ο Παναιτωλικός ανέβαζε την απόδοση του και τις ευκαιρίες βεβαία αρκετά λάθη της άμυνας έδιναν την ευκαιρία και την κατοχή στον Ολυμπιακό χωρίς όμως να πετύχει κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αγρινιώτες ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο Τζολάκης ήταν σε αρκετά καλή φόρμα μέχρι το 85΄και μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες του Παναιτωλικού ο Καρέλης μπόρεσε να σκοράρει κάνοντας το 1-1 με σκορ που έδινε την πρόκριση στον Παναιτωλικό και κάνοντας το Καραΐσκάκη να παγώσει.
Στο 89΄ τα " καναρινιά" μένουν με 10  καθώς ο Ντουάρτε πήρε δεύτερη κίτρινη.
Υπολόγισαν χωρίς τον Μασούρα ο οποίος στο 90+3' έκανε το 2-1 και ο αγώνας πήγε στην παράταση, εκεί όπου ο ήρωας του αγώνα για τον Ολυμπιακό στο 115΄ έβαλε το νικηφόρο γκολ για τον Ολυμπιακό στέλνοντας τον στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.