Με άλλο πρόσωπο στο Europa League ο Ολυμπιακός η πρόκριση κρίνεται στο Καραΐσκάκη παρά την ήττα με 2-1

Με άλλο πρόσωπο παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ατάλαντα χτες βράδυ.Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ μαχητικοί κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ βγαίνανε μπροστά στις κόντρες όμως δυστυχώς δεν κατάφεραν να κερδίσουν αφού από 2 στυμμένες φάσεις η Ατάλαντα κατάφερε και σκόραρε 2 φόρες.Ο Ολυμπιακός προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφερε.Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα καθώς ένας τέτοιος Ολυμπιακός και με τους φιλάθλους στο πλευρό του μπορεί να πάρει την πρόκριση για τους 16.

Το 1ο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους ερυθρόλευκους και μόλις στο 16ο λεπτό ο Τικίνιο έκανε το 0-1.Όπως ήταν φυσικό η Ατάλαντα ξεκίνησε την πίεση στο 24 είχε μια ευκαιρία όμως ο Βατσλίκ ήταν εκεί για να μπλοκάρει.Ο Ολυμπιακός φαίνεται ότι προσπαθούσε να καλύψει τους χώρους για να μην δώσει πατήματα στην Ατάλαντα.Στο 34΄είχε την μπάλα ο Ολυμπιακός όμως το τελείωμα της φάσης ήταν κακό.Η Ατάλαντα πίεζε ώστε να πάει με ισοπαλία στο ημίχρονο αφού είχε καλές στιγμές στο 36΄ και στο 40΄.Οι γηπεδούχοι στο τέλος του ημιχρόνου σκοράρουν όμως το var έδειξε το οφσάιντ και έτσι παρέμεινε το 0-1 υπέρ του ΟΣΦΠ.

Το 2ο ημίχρονο η Ατάλαντα κάνει αλλαγές και συνεχίζει την κατοχή της μπάλας χωρίς αποτέλεσμα έως το 61΄που από εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1 και μέσα σε 2 λεπτά έγινε η ανατροπή καθώς από εκτέλεση κόρνερ στο 63΄ήρθε το 2ο γκολ για τους Ιταλούς.Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να αμύνεται και στο 77' είχε μια καλή στιγμή χωρίς αποτέλεσμα.Οι γηπεδούχοι μετά το 80΄άφησαν χώρους στους ερυθρόλευκους αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το 2-1 παρέμεινε.

Η πρόκριση πλέον κρίνεται στο Καραΐσκάκη την Πέμπτη 24/02 στις 19:45 όπου ο Ολυμπιακός θα έχει μαζί του 16000 φιλάθλους και τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.Υπενθυμίζουμε ότι τα εκτός έδρας γκολ δεν ισχύουν.